THY FETHULLAH’A UÇUYOR-(TAMAMI)

PDFYazdır

Fethullah nereye THY oraya

THY yeni dış hat açarken tercihini, Fethullahçı okulların olduğu ve TUSKON’un yöneldiği ülkelerden yana kullanıyor. Son yıllarda açılan hatların çoğunluğu TUSKON’un yöneldiği pazarlar ve Fethullah okullarıyla çakışıyor. Uzmanlar, açılan yeni hatlarda doluluk oranlarının düşük olmasına dikkat çekerek, kârdaki büyük düşüşü buna bağlıyorlar

 

Türk Hava Yollları’nın (THY) son yıllarda açtığı yeni yurtdışı hatların büyük çoğunluğunun Fethullah Gülen’e yakınlığıyla bilinen işadamları derneği TUSKON’un (Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu) yöneldiği ve Fethullahçı okulların olduğu ülkelerden oluştuğu ortaya çıktı. THY’nin yeni sefer koyduğu ülkeler arasında Tanzanya, Uganda, Etiyopya, Kenya, Gana, Bangladeş, Nijerya, Yemen, Senegal,Sudan gibi ülkeler dikkat çekiyor. THY’nin geçtiğimiz günlerde açıkladığı bilançosunda da net kârının 4 yıl içinde 1 milyar 314 milyon TL’den 19 milyon TL’ye düştüğü ortaya çıkmıştı. Uzmanlar, açılan yeni hatların verimsiz olması nedeniyle kârın düşmesinde önemli etken olduğunu belirtiyorlar.

Ölçü verimlilik değil

THY’nin yeni dış hatlar açarken tercihini Fethulahçı okulların olduğu ve TUSKON’un yöneldiği ülkelerden kullanmasının, kârın erimesinin nedeni olduğu belirtiliyor. THY’nin koyduğu yeni seferlerin birçoğunun düşük kapasite ile çalıştığı bunun da zarara neden olduğu ifade ediliyor. Havayolu uzmanları, dış hatların iç hatlara göre daha kârlı olduğunu, her havayolu şirketinin açacağı yeni sefer için ilk önce hattın kapasitesine baktığını belirtirken, sefer konulacak yer için uçaklarda yüzde 50’nin üzerinde doluluk oranı arandığını vurguluyorlar. Uzmanlar, THY’nin son dönemde açtığı yeni hatlarda ise verimlilikten çok Fethullahçı faaliyetlerin ölçü alındığına dikkat çekiyorlar.

Bir otelci, yıllardır istemelerine karşın doluluk oranı yüksek olacağı kesin olan Antalya’dan Londra’ya sefer koyduramadıklarını, buna karşılık, yüzde 20 gibi çok düşük doluluklarla yapılan seferler konulduğuna tanık olduklarını söyledi.

TUSKON’un gittiği yere THY sefer koyuyor

THY’nin verimsiz olduğu belirtilen yeni dış hat açma uygulaması son dört yılda yeni bir boyut kazandı. Fethullah Gülen’e yakınlığı ile bilinen işadamlarının kurduğu TUSKON adlı derneğin Afrika’ya yönelmesine bağlı olarak THY seferler koymaya başladı.

THY daha önce Strasbourg uçuşlarını iptal ederken peş peşe Afrika’ya seferler başlattı. THY, TUSKON’un yöneldiği Afrika ülkelerinden Etiyopya’nın başkenti Adisababa’ya hergün uçarken, Gana’nın başkenti Akra’ya, Nijerya’nın eski başkenti Lagos’a ve Bangladeş’in başkenti Dakka’ya haftada dört kez sefer düzenliyor. Senegal’in başkenti Dakar, Tanzanya’nın başkenti Darüsellam ve Uganda’nın Entebbe kentine ise haftada üçer sefer düzenliyor.

THY Yönetim Kurulu üyesi ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi de, Gana, Tanzanya ve Uganda’ya sefer düzenlenmesi konusunda yönetim kurulu kararı alındığını açıklamıştı.

Bahaneler inandırıcı değil

THY, 2011 yılındaki kâr düşüşünü döviz kuruna bağlamıştı. Oysa 2011 yılı döviz / TL farkı yüzde 20 civarındaydı. Kâr düşüşü ise yüzde 20’ler ile karşılaştırılmayacak kadar büyük gerçekleşti. THY’nin kârdaki düşüş için gerekçe olarak gösterdiği yeni uçak alımı ise yalnız 2011’de yapılmadı. THY önceki yılarda da uçak alımı yapmıştı.

TBMM’ye gelmişti

THY’nin yeni seferleri Fethullahçı okulları olduğu ve Fethullah Gülen’e yakınlığı ile bilinen TUSKON’un yöneldiği Afrika ülkelerine uçak seferleri koyması daha önce TBMM’de de gündeme gelmişti. Dönemin CHP Gaziantep Milletvekili ve Turizm eski Bakanı Abdülkadir Ateş konuyu bir soru önergesi ile gündeme getirmişti.

Kotil’in itirafı

Dönemin Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a yöneltilen soru önergesine verilen yanıtta, THY Genel Müdürü Temel Kotil, sözkonusu seferlerde doluluk oranlarının düşük olduğunu kabul ederek şöyle demişti:

“Biz ortalamalara bakarız. Havacılıkta tekil örneklerden yola çıkarak, sistemi terbiye etmeyiz.” Uzmanlar, Kotil’in bu açıklamasının THY’deki kâr erimesinin nedenini gösterdiğini söylüyor. THY’nin diğer hatlar kârlı olduğu halde, başka tercihlerle açtığı bu hatlardaki verim düşüklüğünün ortalamayı düşürdüğünü belirtiyorlar.

Yeni hat için tercih nasıl kullanılıyor

THY o dönem istendiği halde açtığı yeni dış hatlardaki doluluk oranlarını açıklamamıştı. Abdülkadir Ateş’in kendi olanakları ile bulduğu rakamlar ise, iddiaları doğruluyordu. Zira yeni açılan hatlarda uçakların ortalama dolulukları yüzde 50 üzeri olması gerekirken kimi seferlerde doluluk yüzde 20 olarak gerçekleşiyordu. THY’nin açıkladığı son bilançoda 2011 yılı kârı 19 milyon TL olarak görülüyor. Bu rakamın 2008’de 1 milyar 134 milyon TL olduğu düşünüldüğünde bu dönemde açılan yeni hatların ortalama kârı düşürdüğü görülüyor.

AKP’nin havadaki politikası

THY’nin yeni hat açma ve mevcut hatlarda sefer sayısını arttırıp azaltması verimlilikten çok siyasal ölçülerle yaptığını başka örnekleri de var. Başbakan Tayyip Erdoğan Suriye ile ortak Bakanlar Kurulu yaptığı ve Beşar Esad ile birlikte maç izlemeye gittiği dönemde Suriye’ye olan sefer sayılarını arttıran THY, Erdoğan’ın Suriye’ye savaş açan politika izlemesi üzerine bu ülkeye olan seferlerini durdurdu. Benzer durum AKP’nin Irak’ın kuzeyinde kurulmak istenen ‘Kukla devlet’ politikasında da yaşandı. THY, AKP’nin Barzani ile yakınlaşmasına paralel olarak Erbil’e sefer koydu.

 

Son Güncelleme: Çarşamba, 02 Mayıs 2012 10:16
 

Kategorideki tüm içerikleri görmek için tıklayınız