Şifalı Sözler Elkitabı’ndan mucizeler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerinde hangi ülkelerin “diğer”, hangi ülkelerin “değer” olduğu meselesi bile duman olurken, mahalle baskısıyla savuşturulacak ‘diğer zararlı alışkanlıklar’ kapsamında, şiir ve roman da toz duman içinde kaldı.

Şifalı Sözler Elkitabı’ndan mucizeler
15 Şubat 2016 Pazartesi 13:59

Seyit Nezir

Kamusal alanlarda sigara içme yasağı getirilmesi tartışmaları sırasında kimileri bunun beden sağlığının yanı sıra sadra şifa veren yasakların müjdesi olduğu beklentisiyle nasıl da ellerini ovuşturmuştu 10 yıl önce... Nitekim hemen ardından alkol satışlarına ve tüketim mekânlarına konan yeni sınırlarla beden ve akıl sağlığının daha sıkı güvenceye alınmasından ötürü erişilen gönül ferahlığı, arzunun büyüme eğilimini büsbütün kamçıladı: Tartışma, hem de üç çocuk, yetmedi dört çocuk yetiştirme ısrarı ve kürtaj yasağı keyfiyle tut ki kevser kıvamında tatlandı. Ne ki dünyadan zevk alma duygusu İkinci Yeni şiiriyle pekişip güçlenen Gezi Kuşağı, cep telefonlarından yayılan asi sızıntılarla alanda cibilliyetsiz vücutlardan oluşan bir dev pankart açtı: “Bedenime dokunma!”

GEL HABERİ İLK AĞIZDAN VEREK
Dur bakalım, sigaranın dumanı nereye varcek? diye soranlar, tam unutmuştu ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sigarayı Bırakma Günü Münasebetiyle” Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda düzenlenen toplantıda, sözlerine, “Devlet nasıl teröriste karşı milletimizi koruyorsa tütün ve alkole karşı da milletimizi korumakla mükellefiz” diyerek söze başlayıverdi. Sonra da, “Bugüne kadar kimin cebinde sigara paketi gördüysem hemen el koydum” ifadesini kullandı. Herkesin nutku tutuldu: “Bu gelen Müslüm Baba değil, Devlet Baba!”
Kendisine aykırı olan Anayasa yenilenmek bahanesiyle yıllardır komisyon labirentlerinde paspas edilmişken, sigara içenlere müdahale söz konusu olunca parlatılıyor : “Devletin en üst temsilcisi olarak Anayasa hükmünün yerine getirilip getirilmediğinin takibini yapmak görevimdir. Aynı zamanda bu şahsi prensibimdir.” Bu, şahsıyla devletin özdeşliğinde ısrar değilse nedir?

ŞİİRE VE ROMANA UZANAN SUÇ
Haber şöyle sürüyor:
“Gelişmiş ülkelerde sigara içme alışkanlığı azalırken, diğer ülkelerde arttığını görüyoruz” diyen Erdoğan, konuşmasında, “Ancak birçok ülkeye göre yeterli bilince ulaşamadığımıza inanıyorum. Diğer ülkelerde sigara içenler ikinci sınıf insan muamelesi görüyor. Burada çok güçlü bir toplumsal bilinç vardır. Bizim de böyle bir anlayışa ihtiyacımız var. Sigara ve diğer zararlı alışkanlıklar konusunda mahalle baskısı gereklidir.” sözlerine yer verdi.
Hamdolsun Cumhurbaşkanı Erdoğan, her fırsatta, ileri demokrasi ruhuyla Türkiye’yi gelişmiş ülkelerin ufuk ötesine attıklarını söylüyor. Ama ne kadar da çok demokrasi gazı biriktirmiş. Sözlerinde hangi ülkelerin “diğer”, hangi ülkelerin “değer” olduğu meselesi bile duman olurken, mahalle baskısıyla savuşturulacak “diğer zararlı alışkanlıklar” kapsamında şiir ve roman da toz duman içinde kaldı. Erdoğan; “şiir ve roman bağımlılığını pompalayan finans gücü sigara bağımlılığının da arkasındadır” deyekoydu.

ŞİİRE KARŞI MAHALLE BASKISI
Postmodern hitabet sanatında temel bilgi şudur: “İlk ve son cümle etkililidir, arayı neyle doldurursanız doldurun.”
Konuşmanın başlangıç vurgusu şuydu: Sigara ve şiir bağımlılığı kötüdür. Son vuruş şöyle: Evde, okulda, parkta, otobüste, vapurda, trende sigaraya ve şiire karşı mahalle baskısı gerekir. Bu durumda, anayasa niyetine artık bir Şifalı Sözler Elkitabı yayımlatıp fazilet takvimi gibi sevabına her eve asılması mübrem bir ihtiyaç: Lokman Hekim’in minare gölgesi devalarını üfürüğe döndüren mucizeler...
Şiir bağımlılığının kişiye ve halka zararını, “Minareler süngümüz” şiirinden “mahkûm olduğunu” söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan daha iyi kim bilecek? Sahi, toplantılarda Safahat’tan şifa niyetine okuduğu şiirlerin zararı millî şaire sâdır olsa Allah mahfaza mezarında ters dönmez miydi?
Meselenin önü Cemal Süreya’nın her nedense kitaplarına henüz girmemiş bir makalesinde ayan beyan görünüyor. Nerdeyse elli yıl önce öngördüğü ama kitaplarına sokulmayan tarihsel hakikati bir sonraki yazıda Papirüs (1969) sayfalarından yine birlikte okuyacağız...

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.