Sanatçı unutmaz...

Arda Aydoğan: Ben sanatı siyaset üstü görüyorum. Biz sanatı vatandaşlara ulaştırmakla yükümlüyüz. Sanat devam eden bir şeydir. Sanat unutmaz, sanatçı ve sanatsever unutmaz...

Sanatçı unutmaz...
20 Ekim 2015 Salı 19:41

Berna Akdeniz

Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi Genel Sanat Danışmanı Arda Aydoğan, Aydınlık gazetesine konuştu. Sanat kurumlarını değerlendiren Aydoğan, yeni sezon programlarından da bahsetti.

| Leyla Gencer Opera ve Sanat Merkezi’nin genel sanat danışmanlığı görevi size nasıl teklif edildi, nasıl kabul ettiniz?
Sanat dünyası, sanatseverler bilir, ben Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nun kurucularındanım. 10 yıl boyunca genel sanat yönetmenliği yaptım. 2004 yılında oradan ayrılıp TRT’ye Genel Müdür Müşaviri olarak geçtim. Bu dönem içerisinde de CRR benim çocuğum gibiydi, hala öyle. Türkiye’nin ilk İSO belgesi alan konser salonudur CRR ve başından beri oturtulmuş bir sistem vardır orada.
Bizden sonraki arkadaşlar da o sistemi devam ettirdiler. Onlara teşekkür ediyorum. Tabii sanatsal anlayış bakımından farklılıklar olabilir. Ben oranın sadece yurtdiçi ve yurtdışından gelen sanatçıları ağırlayan bir yer olarak kalmayıp sanat üretmesi gerektiğini düşünüyorum. Birinci dereceden işlevi halkın sanat tüketme ihtiyacını gidermektir. Toplantılar, konferanslar, paneller ikinci hatta üçüncü sırada yer alması gerekir.
Ben sanatı siyaset üstü görüyorum. Biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sanatı ulaştırmakla yükümlüyüz. Sanat devam eden bir şeydir. Sanat değişmez. Sanat unutmaz, sanatçı unutmaz ve sanatsever unutmaz...
Bakırköy Belediyesi Başkan Yardımcısı Nurhan Çetinkaya bu salonunun tamamlanmasının ardından Genel Sanat Yönetmenliği görevinin başına geçmemi istediler. Ben de burasının herhangi bir bölge veya ilçe konser salonu değil uluslararası bir salon olması konusunda bana destek verirse belediye ben de tabii ki gereken her şeyi yaparım dedim.
Tabii ki çok zor bir görev. Türkiye’de sanat kurumu işletmeciliği yapmak, sanat yapmak, sanatçı olmak çok zor. Türkiye’deki sanatçılar acı çekiyor, mutsuz...

| Belediyeye ait bir sanat kurumunu yönetmenin ne gibi zorlukları veya kolaylıkları var?
Dünyada aslında bu tip kurumlar belediyelere bağlı olarak işletiliyor. Ve belediyelerin birinci dereceden yapmakla sorumlu oldukları görevler arasında yer alıyor.
Sanat üretimini de, sanat kurumu işletmeciliğini de, en kalite şekilde halka ulaştıracak şekilde yapmak gerekiyor. Bu düşüncede olan başkan ve yöneticilerle çalışmak mümkün oluyor. Bakırköy Belediye Başkanı Dr. Bülent Kerimoğlu da burasının birinci derece bir sanat merkezi olması için destek vereceğini söyledi.

| Belediyelerin kültür sanat alanlarını değerlendirir misiniz? Salonlar sanat icra etmek için yeterli alt yapıya sahip mi?
Leyla Gencer’deki problem şu, açılışı çok hızlı yapılmış fakat burada en büyük problem asıl şu; bu işi yaparken ne belediyeler, ne mimarlar, konuyla ilgili departmanlara sormaz. Bittikten sonra orayı düzeltmekle uğraşırlar. Salon yapmak demek, bizde salonlar toplantı panel amacıyla yapılır. Bir sanat merkezi yaptığınız zaman da orada konser mi yapacaksınız, müzikal mi yapacaksınız, opera, bale mi yapacaksınız. Bunu akustiği, ışık sistemi, sergi alanları vs dört dörtlük olması lazım ki amaca hizmet edebilsin. Çünkü aksi takdirde ölü yatırım olmuş oluyor.
Burası çok güzel yapılmış fakat birtakım eksiklerini tamamlamak için zaman geçirildi o yüzden faaliyete bu sezon başladı.

| Yeni dönemde gerçekleşecek temsillerden ve gelecek projelerden bahseder misiniz?
Yeni dönemde biz opera ve sanat merkeziyiz. Burada performans sanatlarıyla ilgili çalışmalar yapmalıyız fakat bu hemen yapacağımız bir şey değil. Burası bir konser salonu olarak da faaliyet gösterecek. Bu bağlamda gerek devletin kurumlarıyla işbirliği yapıp kendi programına ekleyecek gerek kendisi burada birtakım oluşumlar yapacak.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.