Nesne ve insan üzerine: Sesle Avlanan

Nesnenin sınırı maddi yüzeyinde midir yoksa nesnenin kendi içinde kurulu ilişkileri, onun farklı işleyişleri ve ona yakın olan diğer nesneler ve varlıklar da hesaba katılmalı mıdır?

Nesne ve insan üzerine: Sesle Avlanan
01 Nisan 2015 Çarşamba 11:39

Özge Yeşildağlı
NESNENİN sınırlarını sorgulayan 9 sanatçının çalışmalarından oluşan ‘Sesle Avlanan’ adlı karma sergi , Akbank Sanat’ta açıldı. Modern zamanlarda insan ve doğa ilişkisini deneysel nitelikte sunan sergi üzerine Akbank Sanat yönetmeni Zeynep Arın ile bir söyleşi gerçekleştirdik.
- İnsan ve doğa ilişkisi içerisinde maddenin rolünü ortaya koyan bu sergiden söz edebilir misiniz?
Sanatçıların ‘Sesle Avlanan’ adlı bu sergide sundukları çalışmaların genel teması madde üzerine deneyler. Ses dalgaları yoluyla maddenin üzerine bir araştırma yapılıyor. Sergi aslında ‘Canlı nedir? Cansız nedir’ sorgulamasını kapsıyor. ‘Antroposen’ gibi felsefik temellere dayanıyor. Daha doğrusu kavramsal bir sergi diyebiliriz.
- Sergideki çalışmalar insanın teknoloji kullanımını nasıl yorumluyor?
Sanatçılar maddenin sınırlarını araştırıyorlar. Sergide insanın doğayla ilişkisi üzerine çok fazla çalışma bulunuyor. Modern zamanlarda  insanın doğayla  teknoloji ve endüstri yoluyla iç içe olduğu anlatılıyor. Endüstriyel hareketlerle insan, teknoloji üzerinde çok önemli bir role sahip oluyor. İnsan sadece doğa üzerinde yaşayan canlı değil; onu yıkan, bozan ve değiştiren bir unsur haline geliyor.
‘KULAK MİSAFİRİ OBJELER' 
Sergide ‘insan nesnenin sınırlarını nasıl zorlayabilir’i görüyoruz. Örneğin ‘Kulak Misafiri Objeler’ adlı bir çalışma var sergide. Sanatçı, sonsuz sese ulaşmaya çalışıyor.  Bu bir deney aslında. Doğal malzeme olmayan malzemelerin doğa üzerindeki etkisini sunuluyor. Başka bir örneğe bakacak olursak kaktüs ve toprak nesnesinin bulunduğu bir tablo var. Bu da sebep sonuç ilişkisini yansıtıyor. 
Diğer çalışmalar ise endüstri devrimiyle beraber insanın doğayı kendisi için kullandığı mesajını veriyor. Yani bu sergiyle insan- doğa ilişkisindeki insanın müdahalelerini görüyoruz. Maddenin nasıl işlediğini derin bir kavramsallık ile sunan ‘Sesle Avlanan’ adlı sergide A. Kassen, Juliette Bonneviot, Nina Canell, Nicolas Deshayes, Kevin Gallagher, Paul Geelen, Camille Henrot, Carlos Irijalba, Rachel de Joode, Fran Meana, Alexandra Navratil, Katja Novitskova, Angela Weijer ve Müge Yılmaz’ın çalışmaları bulunuyor. Küratörlüğünü Nıekolas Johannes Lekkerkerk’ın yaptığı sergi 16 Mayıs 2015 tarihine kadar Akbank Sanat’ta ziyaret edilebilir.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.