\\\\\\\\\\\"\\\\\\\\\\\"/

Piyano Virtüözü Gülsin Onay'a ödül-(TAMAMI)

 

Çırağan Lions Kulübü “Türkan Kahramankaptan 2011-12 Sanat Ödülleri” açıklandı. 18 yıldır Türkiye’de sanata yön veren ödüller 14 Mayıs (bugün) saat 20.30’da, St. Antuan’da yapılacak özel bir törenlere sahiplerini bulacak. Sanatın çeşitli dallarında değerlendirmenin yapıldığı yarışmada, En İyi Yapım ve Yönetmen Ödülü, Ken Kesey’in yazdığı, Dale Wasserman’ın tiyatroya uyarladığı, Bilge Koloğlu’nun Türkçeye çevirdiği ve Yunus Emre Bozdoğan’ın Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahneye koyduğu “Kafesten Bir Kuş Uçtu” adlı oyuna ve yönetmenine tiyatro ödülüne layık görülürken, diğer ödül sahipleri şöyle belirlendi: En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Sema Göktaş’ın yazdığı, Tayfun Erarslan’ın İzmir Devlet Tiyatrosu’nda sahneye koyduğu “Yerin Altında” adlı oyundaki “Ayşe” rolüyle Canan Erener Şen, En İyi Erkek Oyuncu Ödülü, Gülsün Siren Kınal’ın yazdığı, Engin Gürmen’in İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda sahneye koyduğu “Gönlümdeki Osman Hamdi Bey” adlı oyundaki “Osman Hamdi Bey” rolüyle Tolga Yeter, ödüle değer görüldü.

Piyano dalında

Devlet Sanatçısı Piyano Virtüözü Gülsin Onay, Opera Dalında; Güngör Dilmen’in librettosunu yazdığı, Ferit Tüzün’ün bestelediği, Yücel Erten’in İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde sahneye koyduğu “Midas’ın Kulakları” adlı operadaki “Midas” rolüyle Sedat Öztoprak, Bale Dalında;

John Wolfgang van Goethe’nin dünyaca ünlü klasiği “Genç Werther’in Acıları” adlı yapıtından, Fransız sanatçı Yannick Boquin’in, Frédéric Chopin’in müzikleri ile koreografisini yapıp, İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nde sahneye koyduğu “Genç Werther’in Acıları” adlı Bale yapıtı ile Yannick Boquin ödüle hak kazandı.

Avrupa’da tiyatro ve sinemada çok önemli başarılara imza atmış ve yer, dil fark etmeden her ülkede aynı başarıyı yakalamış sanatçı, Serra Yılmaz, Türkan Kahramankaptan Ödülleri tarihinde ilk defa verilecek olan “Hayat Boyu Başarı Ödülü”ne layık görüldü.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner71