Kilis’ten Hatay’a 3 günlük yürüyüş-(TAMAMI)

PDFYazdır

Şile Milli Anayasa Forumu’ndan ortak çağrı

İlsever: “Köylerimize bölünme anayasasının zararlarını anlatalım” çağrısı yaparak Kilis’ten Hatay’a 3 günlük yürüyüş yapacaklarını duyurdu

Milli Anayasa Forumu Şile Toplantısı önceki gün Şile’deki Beyzade Cafe’de gerçekleştirildi. Toplantıya İP Genel Başkan Yardımcısı Ferit İlsever, İP Şile İlçe Başkanı İsmail Çermik, Demokratik Sol Parti (DSP) Eski İlçe Başkanı Engin Dülger, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eski Şile İlçe Başkanı Zeki Şen, Hak ve Eşitlik Partisi (HEPAR) İlçe Başkanı Çağatay Çakar ve İP İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Kamil Yakar’ın yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

‘Devrim mi, karşı devrim mi?’

Foruma konuşmacı olarak katılan Ferit İlsever, meclis başkanının ‘Kimse fikrini söylemiyor’ şeklindeki eleştirilerini hatırlatarak “Anayasa forumu bu ihtiyaçtan doğdu. Biz bu anayasanın tarihi öneme sahip olduğunu bildiğimizden, halkımızın öncüleriyle birlikte çözmek istiyoruz” dedi. İlsever, “Anayasaları hepsi devrimlerin ya da karşı devrimlerin ürünüdür. Bir anayasa yapılacaksa sorarım: ‘Devrim mi oldu, karşı devrim mi?” diye sordu.

BOP Eşbaşkanı’nın yaptığı 12 Eylül Referandumu’nun planlanan anayasanın temelini oluşturduğunu belirten İlsever, şöyle devam etti:

“AKP kendini kabul ettirme, kurumları ele geçirme dönemini aştı. Artık pervazsızca saldırıyorlar. ABD Emperyalizmi’nin Ankara’ya oturttuğu ekip 2007 sonrasıda Ergenekon vb. ile, Fethullahçı Gladio’nun bir dizi operasyonu ile Türkiye’yi çökertmeye çalıştı. Ve 2011’de olayı belli bir yere getirerek ‘Anayasa yapmak gerek’ dediler. Bu anayasa Cumhuriyet’in yıkılışının ilanının anayasasıdır. Referandum da bunun hazırlığıydı. Milli Devrim adına mı yoksa ‘federasyon’ adına mı bir şeyler tartışılıyor?” diye soran İlsever, muhalefeti eleştirerek “Bir muhalefet partisi de ‘Ne federasyonu’ diyor mu? Bu anayasadan birlik değil bölünme çıkar” dedi.

‘İş millete düşmüştür’

İşin millete düştüğünü hatırlatan İlsever, “Gelin önümüzdeki haftalarda uzaktaki köylerimize, tüm uzak noktalara bu tartışmayı götürelim. Herkese bölünme anayasasının zararlarını anlatalım. 6-7-8 Nisan’da da ‘AKP’nin iç bölücülüğüne dur demek’ için Kilis’ten Hatay’a 3 günlük bir yürüyüş yapacağız. Orada kimlerle olabiliriz diye düşünelim, birlik olalım.” İlsever, katılımcılara “Bölünme anayasasına hayır demeyi kabul ediyor musunuz?” diye sordu. Katılımcıların tümü “Evet” yanıtını verdi. Forumun sonunda 2 talep öne çıktı: “Anayasa çalışmaları durdurulsun ve muhalefet anayasa komisyonundan çekilsin.”

Son Güncelleme: Salı, 28 Şubat 2012 14:33
 

Kategorideki tüm içerikleri görmek için tıklayınız