\\\\\\\"\\\\\\\"/

TSK Süleyman Şah Saygı Karakolu için harekete geçti

Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı özel bir birliğin, Suriye'de terör estiren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) isimli örgütün saldırı tehdidinde bulunan, Süleyman Şah Saygı Karakolu'nu korumak için sınırın sıfır noktasına kaydırıldığı öğrenildi. Askeri kaynakların da doğruladığı olaya göre, Bordo Bereli özel birliğe, Karakola yönelik olası bir saldırı durumunda, anında müdahale etme talimatı verildi.

Askeri kaynaklar doğruladı

Suriye'de terör eylemleri gerçekleştiren dinci örgüt IŞİD'in, Türkiye dışındaki tek Türk toprağı olan Süleyman Şah Saygı Karakolu'nun çevresini ele geçirdiği haberleri üzerine, Özel Kuvvetler Komutanlığı alarm durumuna geçti. Buna göre, Özel Kuvvetler Komutanlığı'na bağlı özel bir birliğin sınırın sıfır noktasına konuşlandırıldığı öğrenildi. Askeri kaynaklar da durumu doğruladı. Birliğin, Türkiye sınırları içinde olduğunu belirten kaynaklar "Olası bir terör saldırısı durumunda karakolu korumak için Türk Silahlı Kuvvetleri ne gerekiyorsa onu yapacak" ifadelerini kullandı.

Askeri kaynaklar, Bordo Bereliler ek olarak, bölgede obüs, helikopter takviyesi yapıldığını belirterek, "Aynı zamanda F-16'lar sürekli olarak keşif uçuşu yapmaktadır" bilgisini aktardı.

2013'te takviye yapılmıştı

Gerçek ismi Süleyman Şah Saygı Karakolu olan türbeye yönelik, PYD ve aşırı dinci örgütlerin tehdidine karşı, 2013 yılının yaz aylarında da takviye kuvvetler nakledilmişti. Türkiye'ye karayoluyla 30 kilometre mesafede olan, Fırat Nehri kıyısındaki Türk bayrağının dalgalandığı karakol, Şanlıurfa 20. Zırhlı Tugay Komutanlığı'na bağlı askerler tarafından korunuyor.

Ceyhun Bozkurt

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner71