\\\\\\\\"\\\\\\\\"/

PKK terör listesinden çıkarıldı mı? -(TAMAMI)

NATO’da yer alan ve Türkiye’ye kurdurulan “Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi”nce (TMMM) yayınlanan, aylık terörizm raporlarında PKK’nın terör listesine konmaması TBMM’ye taşındı. CHP Hatay Milletvekili Mevlüt Dudu, Başbakan Tayyip Erdoğan’dan PKK’nın terör örgütü olup olmadığını açıklamasını istedi.

“Açılım” sürecinin başlamasıyla birlikte TMMM’nin PKK’ya “terör örgütü” demeyi bıraktığı belirlendi. TMMM’nin PKK’ya en son 19 Haziran 2012’deki Şemdinli Dağlıca’da 8 askeri şehit ettiği eylemi için yer verdiği ondan sonra yer vermediği görüldü. 20 Ağustos’ta Gaziantep’te 9 yurttaşın ölümüne, 69 kişinin de yaralanmasına yol açan eylemi PKK’nın yaptığı ortaya çıkmasına rağmen raporlarda PKK’ya yer verilmedi. PKK daha sonra da çok sayıda terör eylemi gerçekleştirmesine ve çok sayıda askerin şehit olmasına rağmen TMMM’nin PKK’dan terör örgütü olarak söz etmemesi AKP’nin “açılım” süreciyle bağlantılı olduğu bildirildi.

TMMM’nin PKK’yı terör örgütü olarak anmaması Meclis’e taşındı. CHP milletvekili Mevlüt Dudu, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, 30 yılda 40 bin cana ve yüz milyarlarca maddi yıkıma neden olan terör örgütünün başı ile doğrudan görüşmelerin neye dayanılarak yapıldığını sordu. Önergesinde Terörle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi’ni de sorgulayan Dudu, “Hiç kimseye sormadan, muhalefeti ve halkı yok sayarak, terör örgütünü uluslararası arenada meşrulaştırdılar. Şimdi de yurt içinde meşrulaştırmaya çalışıyorlar. Türkiye Cumhuriyeti’ni terör örgütü ile aynı seviyeye düşürdüler. Başbakan’ın yaklaşımı PKK’nın meşru bir örgüt olarak algıladıklarını gösteriyor. TMMM artık PKK’dan terör örgütü olarak söz etmez oldu. PKK meşru mudur? Değil midir? Başbakan, PKK terör örgütü listesinden çıkarıldı mı açıklasın” dedi.

Türk: PKK’yı terör listesinden çıkarsın

Bu arada Ahmet Türk, “PKK’nın terör örgütleri listesinden çıkarılmasını” istedi. Türk, “Dünyadaki pek çok örgüt Avrupa tarafından terörist ilan edilmişti ancak bugün demokratik zeminde siyaset yapar duruma geldiler. Filistin Kurtuluş Örgütü gibi” dedi.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

banner71