DİSK’te başkanlık yarışı resmen başladı

DİSK’te, mevcut başkan Kani Beko ile Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun listeleri yarışacak. Sendikalar arası pazarlıklar sürüyor. Yönetimin HDP ile görüntü vermesi rahatsızlık yarattı

DİSK’te başkanlık yarışı resmen başladı
13 Şubat 2016 Cumartesi 12:23

Tarık Tekgözli / Deniz Bilici
Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) 15. Olağan Genel Kurulu dün başladı. İstanbul Pendik’te bir otelde yapılan ve 400 delegenin oy kullanacağı genel kurul 3 gün sürecek. Çarşaf listeyle seçime gidilecek olan kongrede genel başkanlık için mevcut başkan Kani Beko ile Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu’nun yarışacağı netleşti.
Mevcut DİSK Yönetimi’nin zaman zaman HDP Heyeti ile görüntü vermesi tabandaki işçilerde tepkilere yol açmıştı. Birleşik Metal-İş Genişletilmiş Başkanlar Kurulu da geçen haftalarda yayımladığı sonuç bildirgesinde bu tutumun işyerlerinde tartışma yarattığına işaret etmiş, Kani Beko başkanlığındaki DİSK Yönetimi’ni eleştirmişti. Bu durumun Genel Kurulu etkileyip etkilemeyeceği 14 Şubat’ta yapılan seçimlerle ortaya çıkacak.

DİSK, AKP’Yİ ÇAĞIRDI VATAN PARTİSİ’Nİ İSTEMEDİ
Saat 10.45’te Ruhi Su Dostlar Korosu’nun Nazım Hikmet’in “Türkiye İşçi Sınıfına Selam” şiirini seslendirmesiyle başlayan Genel Kurul’a Çalışma Bakanı Süleyman Soylu , CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ÖDP Genel Başkanı Alper Taş ve EMEP Genel Başkanı Selma Gürkan katıldı.DİSK Yönetimi’nin kongreye AKP’li bakanı çağırıp Vatan Partisi’ne ise herhangi bir davetin yapılmamış olması dikkat çekti. Bakan Süleyman Soylu’nun, protokolde yerini almadan önce diğer protokol üyeleriyle tokalaşırken HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ve HDP İstanbul Milletvekili Pervin Buldan ile tokalaşmaması gözlerden kaçmadı.

İSTİKLAL MARŞI OKUNMADI
Kongre’nin sunuşunu üstlenen Dev Sağlık-İş Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, hayatını kaybeden eski DİSK yöneticileri için katılımcıları saygı duruşuna davet etti. Kurulun açılışında İstiklal Marşı’nın okunmaması ise dikkat çekti. Genel Kurul’un açış konuşmasını yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko milyonlarca işçinin iş güvencesi olan ve hükümetin fona devretmek istediği kıdem tazminatına vurgu yaptı. Fon sistemine gerek olmadan tüm işçilerin kıdem tazminatı hakkından faydalanabileceğini ve bu konuda somut önerilerini hükümete ilettiklerini vurgulayan Beko, “Ama bizi görmediler, duymadılar. Şimdi daha net konuşmaya başladılar. Sayın Çalışma Bakanı gayet açık bir şekilde ifade etti; ‘İşverenler kıdem tazminatı yükü yüzünden işçileri işten çıkaramıyor’ dedi. ‘İşverenlerin bu kabusları görmesini istemeyiz’ dedi. Kendisine teşekkür ediyorum. Biz de yıllardır bunu söylüyoruz. Kıdem tazminatı işçiler için iş güvencesidir. Eğer bu kalkarsa işverenler kabuslar görmeden, rahat rahat, kasasından tek kuruş çıkmadan işçiyi kapı önüne koyabilir. Bu durumda işçi sendikalaşamaz, en ufak bir hakkını bile savunamaz. Biz buradan bir kere daha ilan ediyoruz: Kıdem tazminatı iş güvencesidir, leş kargalarına yedirmeyiz! Eğer dokunmaya kalkarsanız üretimden gelen güç de dahil olmak üzere her türlü mücadele yöntemiyle sonuna kadar direniriz” ifadelerini kullandı.

‘MECLİSİ İŞGAL EDERİZ’
Konuşmanın devamında Kani Beko, “Sayın bakan buradan ayrıldı ona buradan soracaktım. Kendisine daha önce de söyledim. Sen dedim farklı bir siyasi partiden geldin, bunlara alet olma. Kıdem tazminatları bizim 100 yıllık vermiş olduğumuz mücadelenin sonunda kazanılmış bir haktır. DİSK’te bu hakkı AKP’ye kaptıracak göz yoktur. Sizi uyarıyorum; yarın kıdem tazminatları TBMM’ye gelirse biz TBMM’yi işgal edebiliriz” sözleriyle hükümeti uyardı.
Özel istihdam bürolarına işçi kiralama yetkisini öngören tasarıyı da eleştiren Beko, konuşmasına şöyle devam etti: “Bunun adı bellidir. Bunun adı köle pazarıdır. Bunun adı çağdışı bir anlayışla işçilerin kiralanmasıdır. Bunun adı, amele pazarlarındaki gibi işçilerin günü birlik çalıştırılmasıdır. Güvenceli esneklik dedikleri budur. Bunun adı köleliktir! Köleliğe karşı mücadele tüm DİSK’lilerin boynunun borcudur.”
Beko’nun konuşmasını yaptığı sırada katılımcılar zaman zaman salondan çıktı. Görevliler dışarıdaki delege ve konuklara ‘salona geçelim’ çağrıları yapmak zorunda kaldı.
Kurulda Selahattin Demirtaş ve Kemal Kılıçdaroğlu da birer konuşma yaptı. Kılıçdaroğlu konuşmasında, Soylu’nun protesto edilmesini, “ Madem ki konuklarımızı buraya davet ettik, o konukları dinlemek de hepimizin görevidir. (...) Sayın genel başkanın (Kani Beko) doğrudan doğruya ona söylediklerini, işçinin neler beklediğini söylediklerinde o da duymuş olacaktı. Bu fırsatı kaçırmış olduk. Keşke bu fırsat kaçmamış olsaydı” sözleriyle eleştirdi.

SLOGANLARA SORUŞTURMA
Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, DİSK’in Olağan Genel Kurulu’nda Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yönelik atılan sloganlara ilişkin “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan resen soruşturma açtı.Edinilen bilgiye göre, Basın Suçları Soruşturma Bürosunda görevli Cumhuriyet Savcısı Cevat İşlek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun DİSK 15. Genel Kurulu’nun toplandığı salona girişi sırasında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içeren sloganlar atıldığına ilişkin haberler zerine resen soruşturma başlattı.

SOYLU, SALONU TERK ETTİ
Saat 11.00’a doğru Ruhi Su Dostlar Korosu’nun marşları seslendirdiği sırada Genel Kurul’un yapıldığı salona giriş yapan Çalışma Bakanı Süleyman Soylu protestoyla karşılaştı. “Hırsız, katil Tayyip Erdoğan”, “Katiller dışarı”, “Kıdem tazminatı hakkımız engellenemez” sloganları arasında protokoldeki yerini alan Soylu protestonun devam etmesi üzerineyaklaşık 5 dakika sonra CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile tokalaşıp salonu terk etti. Soylu’nun salondan çıkışı sırasında da protesto devam etti. Dışarda gazetecilere bir açıklama yapan Soylu, “Bir ülkenin cumhurbaşkanına katil diyeceksiniz, hırsız diyeceksiniz, ondan sonra da orada duracaksınız... Katil orada oturuyor, katil cumhurbaşkanı oluyor” diye konuştu.

‘KATİL OLAN DEMİRTAŞ’
Soylu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı kastederek “Katil orada. Türkiye’de insanları birbirine sokan ve dövüştüren insan orada, siz ülkenin cumhurbaşkanına katil diyeceksiniz. Kabul edilebilir değildir. O salonda durmamızın da bir anlamı yok” ifadelerini kullandı. Soylu sözlerine şöyle devam etti:”Biz oraya iş barışı için geldik. Biz oraya önümüzdeki dönem Türkiye’nin atacağı adımları bir şekilde paylaşabilmek için geldik ve bir işçi sendikasının genel kurulu için geldik. Böyle bir tabloda karşılanmak çok doğru değildir.”

SERDAROĞLU 'ŞEYTANIN BACAĞI'NI KIRABİLİR
Kongrede genel başkanlık yarışı kızıştı. Sendikalar arası pazarlıkların hâlâ sürdüğü öğrenildi. Kani Beko’nun DİSK’in en büyük sendikası olan Genel-İş’in eski genel başkanı olması elini güçlendiriyor görüntüsü verse de kulislerde konuşulanlara göre işin aslı öyle değil. Beko’nun DİSK’i pasifleştirdiği eleştirileri Genel-İş delegeleri içinde dahi dile getiriliyor. Beko’nun Pazar günü yapılacak seçimlerde 183 Genel-İş delegesinin tamamının oyunu alamayacağı bile ifade ediliyor. Beko’ya yönelik bir diğer eleştiri de HDP heyeti ile yan yana görüntü vermesiydi. Bu durum DİSK tabanında ciddi rahatsızlık yaratmıştı ve konfederasyona bağlı sendikaların başkanları her gittiği işyerinde DİSK Yönetimi’ne yönelik tepkiyle karşılaşmıştı. Diğer aday Birleşik Metal-İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu da bu konuda “DİSK’in, siyasi parti ve hareketlerden bağımsız olma anlayışına tekrar dönmesi sağlanmalıdır” diyerek tabanın sesi olmuş, Kani Beko başkanlığındaki DİSK Yönetimi’ni eleştirmişti. Görüştüğümüz birçok sendika genel başkanı “Kani Beko genel başkanlığı kazanır” diyememesi dikkat çekiyor. Başkanlarda “Delegenin ne yapacağı belli olmaz” fikri daha çok öne çıkıyor. Bu durum Serdaroğlu’nun elinin güçlü olduğu izlenimini yaratıyor.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.