Sanayici: Zarar ederiz, Bakan: Dondururuz, DTÖ: Sorun olmaz

ABD ile AB arasındaki TTIP süreci İSO’da tartışıldı. İSO Başkanı ‘Yıllık maliyet 5 milyar doları bulur’ dedi. Bakan Bozkır ise, ‘Gümrük Birliği veya TTIP kısmı dondurulur’ derken, eski DTÖ Direktörü Lamy , ‘Sorun teşkil etmez’ diye konuştu

Sanayici: Zarar ederiz, Bakan: Dondururuz, DTÖ: Sorun olmaz
14 Şubat 2016 Pazar 13:06

Ekonomi Servisi
İstanbul Sanayi Odası (İSO) dünyada sayıları giderek artan bölgesel serbest ticaret anlaşmalarının Türkiye başta olmak üzere ülke ekonomileri için önemini düzenlediği konferansta ele aldı. “Yeni Nesil Ekonomik Diplomasi: Dünyada Artan Bölgesel Serbest Ticaret Anlaşmaları ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) Müzakereleri Konferansı”na İSO Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan’ın ev sahipliğinde Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır ve Dünya Ticaret Örgütü’nün (DTÖ) 2005-2013 döneminde Genel Direktörü olan Pascal Lamy konuşmacı olarak katıldılar.

AĞIR BEDEL ÖDEDİK
Konferansın açılış konuşmasını yapan Bahçıvan, dünyada en fazla serbest ticaret anlaşmasını AB ülkelerinin imzaladığına değinerek, Türkiye’nin bu önemli gelişmeyi Gümrük Birliği için müzakereler yürütülürken öngörememiş olmasıyla ağır bir bedel ödediğine dikkat çekti.
Gümrük Birliği nedeniyle AB’nin imzaladığı her anlaşmanın Türkiye’nin de imzalama zorunluluğuna dikkat çeken Bahçıvan, şöyle konuştu: “21. yılındaki Gümrük Birliği’nin kapsamının değişen ticari koşullara uygun olarak genişletilmesi gerektiğine inanıyoruz. TTIP’nin ivme kazandığı bir süreçte bu öneri son derece önemlidir. TTIP’e taraf olamazsak, bunun ülkemize yıllık maliyeti 5 milyar doları bulacak.”

OLUMLU MESAJ
AB ve Türkiye arasındaki Gümrük Birliği’nin “mükemmel” olmadığını belirten Lamy, “AB ile çalışmayan iki sektör olan tarım ve hizmetler konusunun mutlaka çözülmesi gerekiyor. Bununla birlikte AB ve Türkiye arasındaki temel sorun, ‘gelecekte Türkiye’nin iç pazara katılıp katılmayacağı’ konusudur” diye konuştu. AB ve ABD arasında müzakereleri süren TTIP’nin ise Türkiye için büyük bir sorun teşkil etmeyeceğini vurgulayan Lamy, şunları söyledi: “TTIP, AB ve ABD arasında yüzde 20 oranında korumacılık içeriyor. Yüzde 80’lik büyük kısmı ise ihtiyat yani tedbir ile ilgili konular. Kısaca TTIP, AB ve ABD’nin aynı standartlara sahip olmasını sağlayacak. Bu aslında Türkiye için güzel bir haber. Bu noktada Türkiye’nin ihtiyatla ilgili problemlerine bakmak lazım. Türkiye’nin AB ihtiyat standartlarına uyması gerekecek. Diğer yandan bu anlaşma olacak mı bilmiyoruz. AB Komisyonu’nun resmi duruşunu bilmiyorum ama olursa kısa değil uzun bir zaman diliminde olacak. AB-ABD arasındaki bu iş beş yılda bitmez. İki yılda düzenlenecek diyenler çılgındır.”

İKİ YÖNTEM VAR
Avrupa Birliği Bakanı Volkan Bozkır toplantıda yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin mutlaka taraf olması gerekli. Etkisi sadece birkaç milyar dolarlık zarar olmayacak, ekonomi ve ticarette yaşama gücünün çok zor olacağı bir dönemle karşı karşıya olacağız” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin önünde TTIP’nin olası zararlarına karşı iki yöntem olduğunu vurgulayan Bozkır, şunları söyledi: “İlki Gümrük Birliği güncellemesinde şu maddenin mutlaka koydurulması; AB eğer üçüncü ülkelerle anlaşma imzalarsa, Türkiye de otomatikman imzalamış sayılacak. Bunun TTIP imzalanmadan önce yapılmasını istiyoruz.
Aksi takdirde bize her yıl zarar eklediği bir durum ortaya çıkacak. Biz bunu kaldıramayız. O noktada Gümrük Birliği’nin dondurulması ya da TTIP kısmının dondurulması gerekebilir. Diğer yöntem ise şu; eğer Gümrük Birliği güncellemesi TTIP öncesi olmazsa, TTIP’ye bir madde eklenmesini istiyoruz. O da ‘TTIP, Gümrük Birliği’ne üye ülkelere de uygulanır’ şeklinde olacak.”


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.