Devletin üstlendiği borç tartışılıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, devletin üstlendiği yol, köprü yapımı gibi büyük projelerde borç miktarına yönelik getirilen gizlilik kararının kaldırılmasına ilişkin kanun teklifi verdi

Devletin üstlendiği borç tartışılıyor
18 Mayıs 2016 Çarşamba 11:11

Aydınlık / Ankara
CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, üçüncü havaalanı, üçüncü köprü ve şehir hastaneleri gibi projelerde devletin üstlendiği 100 milyar dolarlık borçlarla ilgili gizliliğin kaldırılması için kanun teklifi verdi.
Budak, 4749 sayılı Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da değişiklik yapılmasına ilişkin kanun teklifini TBMM Başkanlığı’na sundu. Teklif ile kamu borç yönetimi anlaşmalarının Resmi Gazete’de, anlaşmalar kapsamında üstlenilen borç miktarları, finansman maliyetleri gibi unsurlar ile gerçekleşmelerin, Kamu Borç Yönetimi Raporu içinde ayrı bir bölüm olarak yayınlanması öngörüldü.

‘HAZİNE, BORÇLARI ÜSTLENİYOR’
Teklifin gerekçesinde, AKP hükümetleri döneminde “Kamuda Şeffaflık Paketi” başlıkları altında çok sayıda etkinlik yapılmasına rağmen tersi bir sürecin yaşandığını kaydeden Budak, “Şeffaflık bir yana, TBMM’nin Anayasa ile çerçevesi çizilmiş denetim yetkisi bile yok sayılmaya çalışılmaktadır. Soru önergelerine ya hiç yanıt verilmemekte ya da soruların karşılığı olmayan yazılar gönderilmektedir. Bu anlayış tüm alanlarda etkisini göstermektedir. Söz konusu alanlardan birisi de Hazine Müsteşarlığı’nın üstlendiği borçlarla ilgilidir” ifadelerini kullandı. Gerekçede, Kamu Finansmanı ve Borç Yönetiminin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’da yapılan düzenleme ile kamu özel işbirliği ve yap-kirala-devret yöntemleriyle gerçekleştirilen büyük bütçeli projelerle ilgili kullanılan krediler konusunda Hazine Müsteşarlığı’na borç üstlenme yetkisi verildiğini, bu doğrultuda çok sayıda borç üstlenim işlemi yapıldığını ancak kamuoyuna hiçbir bilgi verilmediğine dikkat çekildi.

‘YÜK, HALKIN OMZUNA BİNECEK’
Budak’ın yasa teklifinin gerekçesinde şöyle denildi: “İstanbul’da üçüncü havaalanı, üçüncü köprü projeleri ile şehir hastaneleri gibi projeler için getirildiği anlaşılan borç üstlenimi işlemleriyle ilgili, bugüne kadar kamuoyuna hiçbir bilgi verilmemiştir. Hazine Müsteşarlığı’nın bu kapsamda üstlendiği borç tutarının 100 milyar dolara ulaştığı yönünde bilgiler kamuoyuna yansımaktadır. Bu rakamın doğru olup olmadığı, getirilen gizlilik hükmü nedeniyle öğrenilememektedir. Bu çok büyük bir rakamdır. Böylesine büyük bir borç üstleniminin yurttaşlardan gizlenmesi, şeffaflıkla bağdaşmamaktadır. Borçluların ödeme güçlerinin kalmaması durumunda, bu yük yurttaşların omuzlarına binecektir. Yurttaşlardan, miktarı milyarlarca doları aşan yükü gizlemek, kabul edilemez. Hazine Müsteşarlığı, hangi projede, hangi firma için borç üstlenim taahhüdünde bulunduğunu kamuoyuyla paylaşmalıdır.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.