Çay üreticisi fiyat bekliyor

Yaş çay alımları 3 Mayıs’ta başladı. Buna rağmen hala fiyat açıklanmış değil. TZOB Başkanı Bayraktar, ‘Üreticilerimizin refah payını da dikkate alan bir fiyat belirlenmelidir’ dedi

Çay üreticisi fiyat bekliyor
16 Mayıs 2016 Pazartesi 11:08

Aydınlık / Ankara
Çay üreticisi yaş çay fiyatının açıklanmasını beklerken, Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, çay alımlarının 3 Mayıs’ta başladığını bildirdi. 5 yıldır artırılmayan yaş çay prim miktarının kilogramda 12 kuruştan 13 kuruşa çıktığını belirten Bayraktar, “Henüz yaş çay fiyatı açıklanmamıştır. Üreticilerimizin refah payını da dikkate alan bir fiyat belirlenmelidir’’ çağrısı yaptı.
Yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde oldukça önemli bir yere sahip olan çay tarımı ve sanayinin, istihdam sağlayarak bölgesel göçü önlediğini, yüzbinlerce kişinin geçim kaynağı olduğunu hatırlatan Bayraktar, çay tarımının ülkemizi çayda dışa bağımlılıktan kurtararak ülke ekonomisine büyük katkılar sağladığını vurguladı. Bayraktar, bölgede 210 bin üretici tarafından 762 bin dekar alanda 1 milyon 328 bin ton yaş çay yaprağı üretildiğini ifade etti.

KOTALAR ARTIRILMALI
Üreticinin oldukça zor şartlar altında çay hasadını yaptığını vurgulayan Bayraktar, “Hasat olgunluğuna gelen çayın alımlarının, ürün kalite kaybına uğramadan ve üreticilerimiz mağdur edilmeden yapılması büyük önem arz etmektedir” ifadelerini kullandı.
Çaykur’un birinci sürgünde üreticilerimiz için dekar başına kotayı 400 kilogram olarak belirlediğini kaydeden Bayraktar, “Üreticilerimiz kota üzerindeki üretimlerini özel sektöre satmaktadır. Çaykur’un, kotaları artırmalıdır. Aksi takdirde özel sektör, açıklanan fiyatın altında alım yapmakta, teslim edilen yaş çay karşılığında, üreticiye yüzde 25-50 oranında kuru çay vermekte, pazarlama işini de üreticimize yüklemektedir. Üstelik özel sektör, üreticiye verdiği kuru çayı piyasa fiyatından üreticimize vermekte ve üreticiden kar etmektedir. Özel sektörün, üreticiden teslim aldığı çayı da açıklanan fiyatın altında alması da işin çabasıdır” yorumunda bulundu.
Çay üreticisi için en büyük sorunlardan birinin çay kaçakçılığı olduğunu belirten, Bayraktar ayrıca şunları söyledi: “Kaçak yollarla ülkemize giren çaylar, büyük tehdit oluşturmaktadır.

KAÇAK ÇAY BÜYÜK TEHDİT
Kaçak çaylar tüketicinin damak tadını etkileyerek, kendi çayımıza yabancılaşma tehlikesini berberinde getirmektedir. Kaçak çaylar halk sağlığını tehdit ettiği gibi Türk çay pazarının daralmasına yol açarak üreticinin emeği ziyan olmasına neden olmaktadır. Bu durum, kendi üreticimiz yerine başka ülkelerin üreticileri desteklenmesine yol açmaktadır. Gayri resmi yollarla ülkemize çay girişi kesinlikle engellenmelidir. Kaçak olarak ele geçirilen çaylar analiz edilerek, imha edilmelidir.”

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.