İSDEMİR Vakfı binlerce işçinin parasının üstüne yatıyor!-(TAMAMI)

PDFYazdır

Demir Çelik Fabrikası özelleştirilirken, Özelleştirme İdaresi fabrikanın bedelsiz olarak 11 hissesini çalışan işçilere bırakmıştı. Özelleştirme İdaresi bu hisselerin çalışanlara bırakılması için de bir Vakıf kurulması gerektiğini ve bu vakfa bu hisselerin verilmesi şartını getirmişti.

 

 

Demir Çelik Fabrikası özelleştirilirken, Özelleştirme İdaresi fabrikanın bedelsiz olarak %11 hissesini çalışan işçilere bırakmıştı. Özelleştirme İdaresi bu hisselerin çalışanlara bırakılması için de bir Vakıf kurulması gerektiğini ve bu vakfa bu hisselerin verilmesi şartını getirmişti.

2002 Yılında özelleşme gerçekleştikten sonra, kurulan İSDEMİR Çalışanları, Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı bu hisseleri işçiler adına devir aldı. Vakıf hisseleri devir aldıktan sonra sorunlar başladı. Vakıf işçilerin çoğunu hissedar etmediğinden işçiler vakıf adına dava açarak sorunlarını çözmeye çalıştılar. Bugünlere gelindi. Halen sorunları çözülmediği gibi olay daha karmaşık bir hale geldi.

Binlerce işçi emekli olduğundan Vakıf yönetiminde söz sahibi olamadılar. Çünkü Vakıf Genel Kurulu’na sadece çalışanlar katılabilmektedir. Emekliler hisse sahibi olmasına rağmen söz sahibi olamıyorlar. Hisse sahibi işçinin sayısı 11 bin civarındadır. Bu 11 bin işçinin hemen hemen %90’ı (9-10 bin) emekli olmuş durumdadır.

Emekli işçiler perişan

Her işçinin bugünün parası ile ortalama 100-150 bin TL’lik hisseye sahip olduğu belirtilmektedir. Emekli işçiler perişan ama bir türlü alacaklarını alamıyorlar. İSDEMİR çalışan ve emeklilerin haklarını korumak ve hisselerini alabilmeleri için kurdukları İSÇEİD’le 3 yıldır işçilerin haklarını, panel, yürüyüş ve miting gibi eylemlerle sesini duyurmaya çalışıyorlar.

Bayram Özarslan son mücadele ile hissedarların hukuki çözümünde bir adım attıklarını “Hissenin İSDEMİR ortaklık defterine kaydı (tescili) için hukuki girişimde bulunduklarını ve bu girişimden hissedarların hiçbir maddi risk olmadan gerçekleştireceklerini, bundan sonraki davaların dernek adına açacaklarını” belirterek “zaten yeni yasa ile dernekler üyeleri adına toplu halde, tek bir masrafla dava açabiliyorlar..” Dedi.

Hissedarların; 2002 yılından 2012 yılına kadar ki dönemde maddi haksızlıklara uğramışlardır. Bu hisselerin %11’den %7.08.e düşürülmüştür ve bu yasal değildir.

Payas Belediye Başkanı çözüm için devrede

 

Son olarak da İSÇEİD Yöneticileri, Dörtyol ilçesine bağlı Payas Belediye Başkanı Bekir Altan’ı ziyaret ettiler ve sorunlarını belediye başkanına anlattılar. İSDEMİR Fabrikası Payas belediyesi sınırları içinde bir alandadır. Payas belediye Başkanı daha önce hissedarların isteği üzerine Payas Belediye Sarayı’nda 400 hissedarın katıldığı geniş bir toplantı gerçekleştirmişti.

Belediye başkanı Bekir Altan görüşmede “İSDEMİR zaten bir çevre kirliliği yaratmakta ve biz belediye olarak çevre felaketi yarattığı için onlarca dava açtık. Yine imar konusunda ciddi ihlaller yaşanıyor. İSDEMİR Yönetimi ve Vakfı bu meseleyi çözmeyi düşündüğünü ama bir türlü bu konuda samimi davranmadığını biliyoruz. Bölge zaten bu konuyu biliyor. Bizim belediye olarak yetkimiz yok ama çözüm konusunda yardımcı olacağız. Biz 400 kişilik toplantı yaptık. Ama toplantıya yaklaşık 4 bin kişinin katılmak istediğini bize bildirdiler.

Benim bir önerim var: Hissedarların İSDEMİR Ortaklık defterine kaydının yapılması doğrultusunda alınacak bir kararla çözülebileceğini düşünüyorum. Lakin bu karar bir türlü alınmıyor”dedi.

İSÇEİD Başkanı Bayram Özarslan, üç yıllık mücadelesini ve çözüm konusundaki düşüncelerini ise şöyle ifade etti:

“ Konunun çözümü tamamen 9 kişilik vakıf yönetiminin çoğunlukla alacağı bir kararla çözülür. Bu karar: a) Vakıfta bulunan çalışanlara ait hissenin İSDEMİR Ortaklık defterine isim. İsim kaydının yapılması. b) Vakıfta bulunan hissenin vakıf’ca SPK (Sermaye Piyasa Kurulu) na müracaatla BORSA’YA sürülmesi. c) Vakıftaki hissenin, bu günkü değerine yakın, değerde, blok olarak açık artırmayla “noter ve görsel basın huzurunda” satış kararının alınması.”

 

Son Güncelleme: Perşembe, 29 Mart 2012 00:24
 

Kategorideki tüm içerikleri görmek için tıklayınız