Tunus’ta Cumhuriyetçiler buhranla savaşıyor

‘Arap baharı’ aldatmacasının ilk sahnelendiği Tunus’ta İslamcıların yenilgiye uğramasından sonra iktidara gelen Cumhuriyetçi El Nidaa hareketi derinleşen buhranla mücadele ediyor. Yakıcı sorun ekonomi, bağımsızlık ve bütünlük

Tunus’ta Cumhuriyetçiler buhranla savaşıyor
16 Şubat 2016 Salı 14:56

Cüneyt Akalın

Tunus düşe kalka, bir yerlere doğru ilerliyor. “Arap Baharı”nın ardından legale çıkan “Müslüman Kardeşler”in Tunus Kolu El Nahda 2014 sonunda yapılan seçimlerde yenilgiye uğrayarak, iktidarı Cumhuriyetçi El Nidaa’ya (Yankı) teslim etti. Burgiba’nın mirasını sürdüren bir orta sınıf hareketi olan El Nidaa’yı iktidara 87 yaşındaki Kaid Es Sebsi taşıdı. Tecrübeli Es Sebzi yapıcı karakteri ile ulusu birleştirdi, partisini iktidara taşıdı. Ancak iş seçimi kazanmakla bitmiyordu. Ülkenin birliği için muhalefeti de dış güçlere ve İslamcılara karşı birleştirmek gerekiyordu. Çünkü iktidarı alan İslamcılık bir umut yaratmamış, işlediği cinayetlerle sorunları derinleştirmişti.

“SOLCULARIN” YALPALAMASI
Solcu Halk Cephesi (Avrupa Birliği eğilimli, sendikal hareket ağırlıklı, bizdeki ÖDP benzeri hareket) Es Sebzi’nin koalisyonuna girmeyi reddetti. Zeynel Abidin bin Ali döneminden kalma eski yöneticileri bahane ederek, gözünün üzerinde kaşın var misali, koalisyon dışında kaldı. Bunun üzerine, El Nidaa hükümet kurmak için İslamcılara döndü. Başbakan Habib Essid’in bitmek tükenmek bilmez turların ardından kurduğu “genişletilmiş” koalisyonda İslamcılar da yer aldı.
Başbakan Habib Essid öncelikli görevinin “ekonomik” olduğunu söyledi. Bir yandan da komşusu Libya’da başlayan yangının ülkesine sıçramaması için önlemler aldı. RT Erdoğan’la yakın ilişkideki İslamcı El Nahda hem hükümete temsilci verdi hem de muhalefette sistemin altını oymayı sürdürdü.
Ocak 2016 sonunda iktidardaki El Nidaa Partisinden birkaç milletvekilinin istifası, zayıf bir çoğunluğa dayanan hükümeti sarstı. El Nidaa ikinci sıraya düştü, İslamcılar Meclis’te çoğunluğu ele geçirdi.

TUNUS’TA BUHRAN DERİNLEŞİYOR
El Nidaa çoğunluğu yitirince ikiye bölündü, İslamcıların eli güçlendi.
Tunus’ta yeni bir güç dengesi oluşurken, ekonomik durum alarm veriyor. Geçen yaz turistik tesisleri hedef alan IŞİD eylemi, turizmin önemli bir paya sahip olduğu ekonomiye büyük zarar vermişti. Artan işsizlik, çeşitli kesimleri sokağa itti. Haklı taleplerle sokağa çıkan halk kesimlerinin eylemleri, zaman zaman kundaklamalara, kamu kurumlarına ve kamu görevlilerine saldırılara dönüşünce sorunlar derinleşti.
Tunus kamuoyunda etkili olan yabancı ajanslar, TV’ler özellikle Fransız kanalı France 24 olayları çarpıtarak verdiler yıkıcılık yaptılar.
Muhalefetinin önde gelen hareketi Halk Cephesi hem İslamcılara hem de eski rejimin kalıntılarına karşı mücadele verdiğini söylüyor. Ama esas İslamcıları değil, Cumhuriyetçi El Nidaa’yı hedef alıyor. El Nidaa ile sorunlar yaşayan Arap emirliklerinden ve Fransa’dan destek gören Halk Cephesi “eski rejim kötüydü, geçmişe dönmeyelim” edebiyatı ile ülkemizdeki kimi sol çevrelerin herşeyi “12 Eylül”ün üzerine yıkarak kendini aklayan politikalarını yineliyor.

İKİ ARADA BİR DEREDE TUNUS
Ülkenin yakıcı sorunu, ekonomik krizin yanısıra, bağımsızlık ve bütünlük. NATO Libya’yı kolonileştirmeyi hedeflerken Tunus’u bir ikmal merkezine dönüştürmek istiyor. Güneydeki tesisler askeri eylemler için yeniden düzenleniyor. Böyle bir müdahalenin sonuçları Tunus için çok yıkıcı olabilir.

SONUÇ:
“Arap Baharı” adı verilen yıkıcı emperyalist dalga Tunus’ta başlatılmıştı. Mısır’ı karıştırdıktan sonra maskesi düşen “yalancı bahar” Libya’yı yıktıktan, Suriye’yi yangın yerine çevirdikten sonra rezil oldu. Tunus’ta kalıcı izler bırakmadı. Tunus bir Suudi Arabistan değil, ilerici, birikimli bir ülke.
Cezayir’le Libya’nın arasında yer alan Tunus iki arada bir derede bocalıyor.
Burgiba’nın devrimci mirası sayesinde bugünler kadar kaosun dışında kalabildi. Ama Libya’dan İŞİD’çiler sızarken, kuzeyinde İtalya-Fransa gibi gözü kara komşularda emperyal tuzaklar kurulurken, içerde İslamcılarla boğuşurken Tunus milleti bütünlüğünü nasıl koruyacak? Kuzey Afrika’nın incisi güzel Tunus gününüzde bu soruya yanıt arıyor.
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.