BM‘den Avrupa’ya sığınmacı eleştirisi

Birleşmiş Milletler Sözcüsü Melissa Fleming, bazı Avrupa ülkelerinin krize çözüm bulmak yerine sığınmacıları uzak tutmaya öncelik verdiklerini belirtti. Yabancı düşmanlığına ve sığınmacılara yönelik nefret suçlarına dikkat çekti

BM‘den Avrupa’ya sığınmacı eleştirisi
13 Şubat 2016 Cumartesi 14:22

Birleşmiş Milletler (BM), Avrupa ülkelerinin iltica politikalarını ve sınır kontrollerini artırmalarını eleştirerek, sığınmacılar için yasal yolların artırılması çağrısında bulundu.
BM Cenevre Ofisi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan BMMYK Sözcüsü Melissa Fleming, “Üzülerek söylüyorum ki 2016 yılının ilk 6 haftasında Avrupa’daki gelişmeler bize bazı ülkelerin sığınmacı krizine çözüm bulmak yerine sığınmacıları uzak tutmaya öncelik verdiğini gösteriyor” dedi. Fleming, artan sayıda Avrupa ülkesinin son dönemde sınır kontrollerini başlatmasına dikkati çekti. BMMYK’dan Avrupa ülkelerine, sığınmacılar için defalarca yapılan yasal yolları artırma çağrısına rağmen, ülkelerin bunun tersini yaparak mevcut yasal yolları azalttığını ifade eden Fleming, sözlerini söyle sürdürdü: “Avrupa’da yabancı düşmanlığı ve yapılan propagandalarla sığınmacılar ve onların evleri ve ibadet yerleri fiziksel saldırı, vandallık ve kundaklama yönemleriyle nefret suçlarına maruz kalıyor, cami duvarlarına kan atılıyor, cami kapılarına domuz başı bırakılıyor.”
Türkiye’nin Suriyelilere kapıları kapattığı iddialarına karşı Fleming, son günlerde sadece Halep’ten gelen 8 bin Suriyelinin Türkiye’ye giriş yaptığını ifade etti. BMMYK Avrupa Bürosu Direktörü Vincent Cochetel ise, “Türk otoriterler son 5 senede 2.5 milyon Suriyeli sığınmacıyı ağırlayarak ne kadar cömert olduklarını gösterdi. Suriye’nin kuzeyindeki mevcut zor duruma rağmen Suriye’den Türkiye’ye hala insanların girişine izin veriliyor” dedi.
Uluslararası toplumun, Türkiye ve Yunanistan’a Suriye krizinin üstesinden gelinmesi için yardım etmesi gerektiğini belirten Cochetel, “Türkiye yalnız başına Suriye kriziyle başa çıkamaz, işbirliği ve sorumluluk paylaşımı olmalı” değerlendirmesinde bulundu. Cochetel, “Sığınmacılar Avrupa’da sadece belli başlı birkaç ülkeye gidiyor. Suriye krizinden Avrupa’da sadece Almanya, İsveç, Fransa ve Avusturya etkilendi.
Avrupa ülkelerinin çoğu krizden etkilenmedi. Bir karmaşa mı istiyoruz yoksa sığınmacıların doğru bir şekilde paylaşımını mı istiyoruz? Sorunun sadece Türk, Alman, Yunan, İsveç çözümü yok” şeklinde konuştu.
Bu yılın geride kalan döneminde 83 bin 201 sığınmacının deniz yoluyla Avrupa’ya ulaşmayı başardığını ifade eden Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Sözcüsü Joel Millman da “2016 yılında şimdiye kadar 320’si Ege’de, 90’ı Akdeniz’de olmak üzere 410 sığınmacı Avrupa’ya ulaşmaya çalışırken hayatını kaybetti” bilgisini verdi.

AB KONSEYİ: SCHENGEN TEHLİKEDE
AB Konseyi yaptığı açıklamada, 26 Avrupa ülkesi arasında serbest dolaşıma imkanı sağlayan Schengen sisteminin, sığınmacı krizi nedeniyle ciddi tehlike altında olduğunu belirtti. Bu duruma yönelik, özellikle Yunanistan’ın alması gereken tedbirler olduğuna dikkati çeken açıklamaya göre AB, Yunanistan’a sığınmacıların kayıt altına alınması, deniz ve kara sınır kontrolleri gibi alanlarda eksikliklerini gidermesi için 3 ay süre verdi. Geçtiğimiz yıl 850 bin sığınmacı AB’ye Yunanistan üzerinden geçmiş, başta Almanya ve Avusturya olmak üzere bazı Schengen üyesi ülkeler ise sınır kontrollerine geçici olarak yeniden başlamıştı. Avrupa Komisyonu da Schengen ülkelerinde sınır kontrollerine kalıcı olarak tekrar başlanmasının doğrudan maliyetinin yıllık 18 milyar avroya ulaşabileceğini açıklamıştı. Mevcut sınır kontrollerinin, AB’nin ortak vize politikasının parçalanmasına yol açmasının ise turizm sektörüne 10-20 milyar avro zarar vereceği de vurgulanmıştı.

FİNLANDİYA’YI GÖNÜLLÜ TERK EDİYORLAR
Geçtiğimiz sene Finlandiya’ya irtica eden başta Iraklı olmak üzere Ortadoğulu göçmenlerin binlercesi gönüllü olarak tekrar ülkelerine dönmek istiyor. Göçmenler ailelerinin yanına gitmek istemelerini ya da soğuk havayı bahane etse de asıl gerekçe, Finlandiya’daki olumsuz şartlar. Konuyla ilgili basına bir açıklama yapan Uluslararası Göç Organizasyonu Program Sorumlusu Tobias van Treeck, göçmenlerin Finlandiya’da umdukları koşulları bulamadıklarını ve uzun süren irtica prosedürlerinin onları yıldırdığını belirtti. Dönmek isteyenlerin sayısı 4100 kişiye ulaşmış durumda. Yetkililer bu rakamın kısa sürede 5000’i geçeceğini belirtiyorlar. Geri dönmek isteyenlerin %80’i ise Irak kökenli. Geri kalanlar, Suriye ve Afganistan vatandaşlarından oluşuyor. Finlandiya’ya, 2015 yılında 32,500 göçmen sığınma talebiyle giriş yaptı. Ancak Baltık ülkesinin irtica zorlaştırıcı kurallar getirmesi ve göçmen karşıtlığının ülkede artması, sığınmacıların durumunu güçleştiriyor. Finlandiya 2015 yılında 20,000 irtica talep eden sığınmacıyı sınır dışı etmeyi planlıyor. Fakat gönüllü ülkelerine dönenler nedeniyle bu rakamın azalacağı tahmin ediliyor. 


Etiketler; #BM #İltica

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.